Projekt fotograficzny „Ukryte w puszce”

listopad 11, 2016
Projekt „Ukryte w puszce” Wraz z rozwojem fotografii cyfrowej temat sprzętu fotograficznego stał się znaczącym elementem dyskursu na temat fotografii. Przed rewolucją cyfrową dyskutowało się o właściwościach poszczególnych filmów pozytywowych czy negatywowych, ktoś wolał fotografować na KODAKU ktoś inny na FUJIFILM czy AGFIE. W tej dyskusji chodziło jednak bezpośrednio o różnice kolorystyczne w obrazie czy zakres dynamiki tonalnej co przekładało się w sposób znaczący na finalną fotografię. Dyskusje między użytkownikami np. Canona czy Nikona raczej dotyczyły prędkości przesuwu filmu, nowego sensora AF czy pomiaru światła. Co owszem wpływało na komfort pracy, ale na pewno nie na jakość zdjęcia. Gdyż, co dość oczywiste zarówno użytkownik jednego czy drugie systemu mógł swobodnie fotografować na tych samych filmach.

Pomijam tu oczywiście dyskusję na temat małego i średniego formatu.

Obecnie w obszarze dyskusji o sprzęcie fotograficznym doszukujemy się mnóstwa czynników, które podobno mają odróżniać fotografię wykonaną aparatem marki Canon, Nikon, Sony, Olympus, Fujifilm, aby wymienić tylko kilku producentów. Śledząc fora internetowe, blogi, pisma branżowe napotkamy na gorące dyskusje pomiędzy zwolennikami poszczególnych systemów i nie chodzi tu już tylko o układ AF czy pomiar światła. Dziś w dyskusjach o sprzęcie pojawiają się argumenty które wartościują fotografię. Otóż popularne są stwierdzenia: „Sprzęt firmy X robi lepsze zdjęcia od aparatu firmy Y.” Szeroko dyskutuje się, która kolorystyka jest lepsza, jakie ziarno (szum cyfrowy) jest ładniejszy mniej lub bardzie widoczny. Która firma oferuje lepszą dynamikę tonalną czy też ładniejszy bokeh (choć tu głównie rozważa się wielkość matrycy i użyte obiektywy).

Wszystkie te elementy są składowymi fotografii zatem wydaje się, iż dyskusja o sprzęcie jest dziś dyskusją o fotografii, ale czy na pewno?

I tu dochodzimy do drugiej strony problemu otóż w kontrze do osób zajmujących się sprzętem co raz częściej słyszymy, iż sprzęt nie ma znaczenia liczy się wizja, pomysł i kreatywność fotografa oraz jego umiejętności. Pojawiają się opinie, iż to nie aparat robi zdjęcie a fotograf i nie ma znaczenia jakiego sprzętu używa.

Postanowiłem zatem zabrać głos w tej sprawie razem z zebraną grupą fotografów. Oczywiście nie chodzi nam o kolejne strony tekstu i argumenty pokazujące błędy w myśleniu jednych i drugich. Chcemy zabrać głos tak jak potrafimy najlepiej czyli poprzez fotografię.

W taki sposób narodził się pomysł na projekt „Ukryte w puszce”. Chcemy aby każdy z nas wykonał fotografię tej samej sceny wykorzystując w jak największej mierze posiadany sprzęt. Nasza grupa składa się z użytkowników różnych marek sprzętu. Zatem fotografie zostaną wykonane aparatami takich marek jak: Canon, Nikon, Sony, Olympus, Fujifilm. Chcemy wykonać dwie fotografie jedną przy wykorzystaniu światła błyskowego i jedną w świetle zastanym przy wysokim ISO. Łącznie powstanie 10 fotografii.

Aby nasz projekt faktycznie był głosem w dyskusji chcemy poprosić ponad 70 fotografów zgromadzonych w ramach V zlotu fotografów ślubnych organizowanego m.in. przez Przemka Szklarskiego z Akademii Fotografii Ślubnej o dopasowanie marki sprzętu do prezentowanego zdjęcia. Fotografie będą prezentowane w formie wydruków wykonanych przez łódzką drukarnie artystyczną Tkalnia Obrazu.

Zebrane wyniki pozwolą nam pokazać czy zawodowy fotograf jest w stanie odróżnić markę sprzętu i model aparatu, którym zostanie wykonane dane zdjęcie. Myślę, iż wyniki takiego projektu będą dla nas bardzo wartościowym głosem w toczącej się dyskusji.

Zapraszamy do śledzenia postępów w naszym projekcie na stronach: www.blog.ukrytewkadrze.pl

Fanpage FB: ukrytewkadrzeŚledźcie
uważnie będzie dla Was konkurs

Już w krótce przedstawimy bardziej szczegółowe założenia jak również backstage z sesji.

Serdeczne podziękowania dla:

fotografujących:
Aneta Kowalska – www.anetakowalska.pl
Karolina Głowacka – www.ukrytewkadrze.pl
Rafał Głębowski – www.rafalglebowski.pl
Marcina Sałgacki – www.phot-flow.pl
Kamil Głowacki – www.ukrytewkadrze.pl

Modeli:
Klaudia Mikołajczyk
Maciej Borucz

Sprzętu fotograficznego użyczyli:
www.fotoaparaciki.pl – Sony Alpha A7R II, obiektyw Zeiss Batis 85 mm F/1.8
www.sklepbeznazwy.pl – Fujifilm X-pro 2, obiektyw Fujinon XF 56 mm F/1.2
www.fotozakupy.pl – Olympus OMD EM 1 mk I, Olympus M.Zuiko 75 mm F/1.8 ED
www.anetkowalska.pl – Nikon D750, obiektyw Tamron SP 85 mm f/1.8 Di VC USD
www.ukrytewkadrze.pl – Canon 5D mk III, Canon EF 85mm f/1.2L II USM

Druku fotografii, które zostaną wystawione do porównania i oceny podjęła się
Tkalnia Obrazu – www.tkalniaobrazu.pl
Zdjęcia z backstage wykona Michał Bania – www.flowlightstudio.pl
Film przygotuje Julian Battelli – www.robimy.tv

kontakt

Studio Szklarnia
biuro@studioszklarnia.pl
Manager studia
Kamil:
512 - 411 - 237
502 - 454 - 848
Wybierz z listy
 • fotografia ślubna
 • sesja narzeczeńska
 • sesja rodzinna
 • chrzest
 • komunia
 • Pn
 • Wt
 • Śr
 • Cz
 • Pi
 • So
 • Nd